Žingsnis po žingsnio… III dalis

Labai pasistengsiu tilpti į paskutinę dalį, nes kiek galima tą istoriją rašyt, laikas persijungti į gražuosius Balio vaizdus.

Tai gi kovas ir balandis

Planas A buvo susitvarkyti vizas, bet aplinkybės jį pakoregavo. Tai gi šiuos mėnesius skyrėm įvairiausios naudingos informacijos apie Balį rinkimui, bei atsakymų į rūpimus klausimus ieškojimui. Pastarųjų buvo tikrai nemažai. Pradedant nuo to, kaip / per kur geriausia ieškotis gyvenamos vietos už realią kainą , nes įsijungus booking.com, hotels.com arba airbnb.com skaičiai kėlė šiurpą, tokias sumas mėnesiui gal ir sukrapštytume, bet metinei nuomai, tai jau niekaip. Baigiant krūva praktinių klausimų tokių kaip, ką būtina pasiimti iš Lietuvos, ar reikia skiepytis ir t.t…

Gyvenama vieta

Jei vykstate savarankiškai keletui savaičių, sezono metu (Balyje yra du pikai, vienas liepos – rugpjūčio mėnesiais, kitas – gruodį šventiniu periodu plius minus porą savaičių prieš ir po) bei rezervaciją darote nuotoliniu būdu, tai deja, bet už nuomą teks mokėti tiek, kiek parašyta minėtuose rezervacijų puslapiuose. Turistinio antplūdžio periodais visos kainos sukeltos apie 30%. Sutaupyti galima jei:
– pasirinksit kitą kelionės laiką. Sako ten labai gera rugsėjo mėnesį, nes dar ne lietaus sezonas, o vidutinė paros temperatūra šiek tiek virš +25.
– gyvenamą vietą rezervuosite per kurią nors iš normalių kelionių agentūrų, nes jos pasirašiusios bendradarbiavimo sutartis bent su keletu viešbučių, todėl gali pasiūlyti geresnę kainą nei išmeta Google paieška. Rašydama normalią, turiu omenyje Novaturą, Makalių ir pan., o ne kokią rūsy įsikūrusią “kurmio kelionės”, nes šioji tikrai vargu ar galės kuo pagelbėti.
– Rezervaciją vykdysite per ten, Balyje, esantį draugą, pažįstamą ar tokius fainus žmones kaip balinetojai.lt (jų paslaugos mokamos, bet net su tuo mokesčiu tikrai pigiau prasisuksit) ir pan. Baliniečiai (Balio gyventojai) linkę derėtis, bet tik akis į akį, kas visiškai suprantama.

Jei į Balį vykstate ilgesniam laikui, tuomet reikia daryti sekančiai – keletui savaičių ar mėnesiui ką nors išsinuomoti prieš tai išvardintais būdais, o ilgalaikio būsto ieškotis tik jau atvykus į salą. Seka tokia: atvykstate, savaitę atsiduodate poilsiui, jo metu susipažįste su aplinka, išsinuomojate motorolerį ir važinėdami po patikusias apylinkes ieškote skelbimų ant vartelių” villa for rent”, tuo metu jūsų partneris ar partnerė stebi nuomos skelbimus Facebook grupėse. Mūsų planas buvo gyventi Ubud’e (jis toliau nuo jūros, bet jame daugiau kultūrinio gyvenimo), todėl pasiprašėme priimami į šias FB grupes:
– Ubud, Bali – housing and & rental;
– Ubud house shares, monthly rentals and sitting;
– Green School housing 2016-2017.

Taip daryti mums patarė ne tik būrys draugų, bet ir pats Green School’as. Kodėl? Nes tik būnant vietoje galima pilnai apžiūrėti valdą bei įvertinti jos tinkamumą / netinkamumą, aptarti su šeimininku visas nuomos sąlygas, išsiderėti norimą kainą (kuo ilgesniam laikui nuomojamas būstas, tuo geresnė kaina) ir t.t… Plius gyvas vaizdas dažnai skiriasi nuo to, kas pavaizduota įspūdingose skelbimų nuotraukose. Tai gi, kaip ką daryti jau aišku belieko tik pradėti pirminio būsto paiešką. Išduosiu paslaptį mes jį rezervavom likus gal dviem savaitėm iki kelionės pradžios :).

Skiepai
Detalią informaciją apie privalomus ir rekomenduojamus skiepus keliaujantiems galima rasti čia http://www.ulac.lt/keliautojams.
Konkrečiai keliaujant į Balį užtenka būti pasiskiepijus privalomaisiais skiepais. Suaugusiems rekomenduojama atnaujinti stabligės skiepą bei nepasidydžiuoti ir pasiskiepyti nuo hepatito A. Prieš kokius penkerius metus dar buvo rekomenduojamas skiepas nuo pasiutligės, nes saloje buvo vyravo gana didelė laukinių šunų populiacija, bet ši problema sukontroliuota, tad šio skiepo nebesiūlo. Mes patys papildomai niekuo nesiskiepijome, tik susiderinom mažojo skiepų grafiką, kad spėtume jį suvakcinuoti einamaisiais privalomais skiepais.

Transportas
Kad ir ką Balyje nuomotumėtės (mašiną ar motorolerį) jums reikės tarptautinio vairuotojo pažymėjimo. Kodėl? Labai išsamų atsakymą galima rasti čia:

(Ne)laisvė kelionėms, arba kodėl Europos centre neišduodami tarptautiniai vairuotojo pažymėjimai

Tik nesuraukite antakių, nes šis reikalas gana greitai sutvarkomas. Tereikia aspilankyti šiame puslapyje – https://idl-iaa.com/idlapp  –  užpildyti anketinius duomenis, prisegti savo turimo vairuotojo paymėjimo kopiją (be šito nieko nebus 🙂 ), nuotrauką (nebūtina eiti į foto ateljė, galima kažką parinkti iš savo virtualaus fotoalbumo, svarbu tik kad nuotraukoje stovėtumėt tiesiai bei baltame fone), pasirinkti užsakomų teisių galiojimo laiką (maksimumas 20 metų!), pasirinkti pristatymo bei apmokėjimo būdus. Paskaičiavę kiek dienų liko iki kelionės, nusprendėm pataupyti ir užsisakyti paprastą pristatymą tarptautiniu reguliariu paštu (kaina 6$, pristatymo laikas iki 60 dienų), vietoj greitojo DHL už 50 ar UPS už 70 JAV pinigų. Ir ką gi, mūsų nuostabai, teises savo pašto dėžutėj radom praėjus maždaug dviem savaitėm nuo užsakymo datos. Todėl drąsiai patariu neišlaidauti ir rinktis paprastą “International Regular Mail”.

Šiaip tie, kas nespėja ar vis niekaip neprisiruošia pasidaryti šios knygutės, važinėja Balio keliais pasiruošę susimokėti apie 6-8 $ “baudelę” ir tiek.

Eismas vyksta kairiąja kelio puse kaip UK.

Gegužė ir birželis

Anglų kalbos kursai Adui

Vieną rytą visai netikėtai mums staiga toptelėjo, tai gi vežame vaiką į mokslus kitam pasaulio gale, o jis angliškai juk tik “hello”, “bye”, ” apple juice “ir “blue” temoka :). Ar nebus jam per didelis diskomfortas ir sunkesnė adaptacija, jei nemokės pasakyti bent elementarių frazių tokių kaip – kas aš ir iš kur, noriu gerti ar į tualetą, man tai patinka / nepatinka ir panašiai? Na tiek to, jei nemokės tų ilgų frazių, bet jei net nesupras, ko iš jo nori? Žodžiu, užsiparinom ir pradėjome ieškoti, o kas ieško, tas ir randa, tai gi radome ir mes – anglų kalbos studiją. Nuoroda štai čia – http://www.anglustudija.lt/anglu-kalbos-kursai-vilniuje-kaune.html
Jie turi keletą filialų Vilniuje bei vieną Kaune. Paskambinau, vietų buvo likę tik šeštadieninėse mažųjų grupėse, kurie mokosi po 3val (trys valandinės pamokos) kiekvieną šeštadienį nuo 11val iki 14val. Aleluja, tai ir yra būtent tai, ko mums reikėjo! Mokama iškart už 10 užsiėmimų. Paskaičiavom, jog spėjam ir dar turėsime porą laisvų šeštadienių aplankyti močiutę su senoliu pajūry. Valio! Aišku, nebuvom naivūs ir tikrai nesitikėjome, jog mūsų vaikas per 30 valandų taps angliakalbis, bet džiaugėmės, jog spėsim jį supažindinti bent su šios kalbos skambesiu dar prieš įmetant į GS sūkurį. O kai po kelių pamokų pastebėjom, jog kažkokie žodyno trupiniai ne tik lieka jo galvoje, bet ir pradeda įsilieti į kasdienybę, plojau katučių iš laimės. Pačiam Adui ši mokyklėlė laaaabai patiko, lankė žvėryno skyrių, laukdavo kiekvieno šeštadienio, o po užsiėmimo į mašiną sėsdavo išsišiepęs iki ausų ir pilnas įspūdžių, rankose laikydavo krūvas darbelių (labai originalių!) ir net porą kartų padarė namų darbus! Na o kiek realiai jam tai padėjo, sužinosime visai netrukus, nes iki mokslų pradžios, rugpjūčio 11-os, liko visai nedaug :).

Draudimas
Anokia naujiena, jog prieš bet kokią kelionę į užsienį patartina užsisakyti kelionės draudimą. Taip pat, jokia naujiena, jog socialiai draustiems Lietuvos piliečiams, keliaujant į ES šalis papildomo draudimo nereikia, nes nelaimės atveju laiku mokamas PSD garantuoja nemokamą gydymą visoje Europos sąjungoje. Tereikia su savim turėti Europos sveikatos draudimo kortelę, kurią išduoda ligonių kasos. Jei kam aktualu, visa informacija štai čia:
http://www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/butinoji-pagalba-keliaujantiems/B%C5%ABtinoji%20medicinos%20pagalba%20Europos%20S%C4%85jungos%20%C5%A1alyse

Kita opcija, “jeigu ką” pasinaudoti kelionės draudimu, kurį kartu su kreditine kortele suteikia bankas (na bent jau SEB bankas savo klientams tokį bonusą duoda), tik bėda tame, jog šis draudimas galioja tik 3 mėnesius nuo kelionės pradžios ir šioje vietoje su banku nepagudrausi, nes pagal bankines operacijas jis puikiai mato nuo kada ir kur klientas buvo. Tai gi vykstant metams irgi ne išeitis. Reikia normalaus kelionių draudimo ir taškas, juk ne į Kanarus savaitėlei lekiam.
Tai gi susikaupiau ir parašiau užklausas į beveik visas draudimo kompanijas. Per dvi savaites sulaukiau atsakymų iš visų, vieni atrašė, kiti paskambino. Palyginus visus pasiūlymus Pasirinkome Seesam, nes lyginant su kitais:
– pasiūlė geriausią kainą beveik identiškom sąlygom. Kainos atžvilgiu labiausiai nustebino “Lietuvos draudimas”, kuris už beveik tokį pat draudimą (šiek tiek skyrėsi draudimo sumos, bet ne ženkliai) pasiūlė susimokėti daugiau nei dvigubai, o paklausus kodėl, juk už šią sumą nieko “daugiau” neduoda, teatsakė, jog kainodara yra kiekvienos įmonės vidinis reikalas;
– kontaktinis telefonas skambinant iš užsienio ne darbo metu yra lietuviškas, vadinasi, savaitgalį ištikus bėdai (ftu ftu ftu!) neteks skambinti į budintį partnerių ofisą esantį Danijoje, Lenkijoje ar pan. Iš patirties sakau, tai yra didelis pliusas!
– pačiam mažiausiam iš mūsų suteikė tokiais pat draudimo sąlygas bei sumas kaip ir likusiems šeimos nariams. Ko kiti, teisindamiesi, jog vaikai iki metų yra padidintos rizikos kategorijoje, nesugebėjo padaryti.
Žodžiu, tris kartus valio Seesam!
Dar vienas klausimas išspręstas.

Liepa
Jau beveik finišo tiesioji :). Laikas pamažu braukyti darbų ir daiktų sąrašą, jau n laiko kabantį ant šaldytuvo. Štai tas gražuolis

DSC_0810~2-2

Bei pradėti vienų daiktų atsikratymo, kitų pirkimo maratoną. Tai buvo bene intensyviausias pasiruošimo etapas, kadienis lėkimas, tai vienur, tai kitur. Man nuolat atrodė, jog kelionė va va jau visiškai čia pat, o dar tiek visko reikia padaryti, tiek draugų pamatyti ir atsisveikinti, kaip viską spėti? Na bet spėjom. Likus dienai iki kelionės sedėjome apytuščiame bute su trim lagaminais, gitara, Olio vežimu, dviem kuprinėm ir šypsenom veide.

Viskas, nuo rytojaus viskas bus kitaip. Nauja pradžia, nauji įspūdžiai, naujas gyvenimo etapas. Uch…

Laura G. K 

P.s iš anksto atsiprašau už galimas gramatines ar stiliaus klaidas. Kam nepasitaiko, bet man pasitaiko labai dažnai 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s